Utbildningspolitiska profilen Matilda Westerman stärker Skolons styrelse

Publicerat: 20 maj 2026 09:30

Utbildningspolitiska profilen Matilda Westerman stärker Skolons styrelse

Årsstämman 2026 i edtechbolaget Skolon resulterade i ett nytt tillskott till styrelsen. Matilda Westerman, med en stark profil inom utbildningspolitik och strategisk kommunikation, valdes in som ny ledamot.

Matilda Westerman har masterexamen i statsvetenskap och kommunikation och en unik kombination av djup politisk förståelse inom utbildningsområdet och operativ erfarenhet av strategisk kommunikation. Hon har tidigare bland annat varit stabschef på Utbildningsdepartementet och verkar nu som strategisk rådgivare och kommunikatör för både näringsliv och offentlig sektor kring frågor som rör corporate communications, public affairs och samhällskontakter. Sedan 2018 är hon också styrelseordförande för Majblomman i Stockholm och brinner för att göra skillnad i samhället.

Peter Mattisson, styrelseordförande för Skolon, välkomnar tillskottet:

– Skolons styrelse har en bred samlad kompetens och genom att välkomna Matilda stärker vi styrelsen ytterligare. Matilda har en gedigen kunskap och erfarenhet av det politiska landskapet med särskild expertis inom området skola och utbildning. Att hon dessutom på både professionellt och privat plan brinner för frågor inom likvärdighet, demokrati och inkludering går helt i linje med vad vi på Skolon står och arbetar för – att göra lärande så enkelt och tillgängligt som möjligt för alla.

Matilda Westerman, som ända sedan sin egen tid i skolan brunnit för barn och ungas rättigheter och som oroas av den pågående debatten om digitaliseringens roll i klassrummet, fyller i:

– Skolan har ett avgörande uppdrag att ge alla elever en likvärdig utbildning. Samtidigt vet vi att barn till högskoleutbildade föräldrar i högre grad lyckas i skolan. Det gör skolans kompensatoriska uppdrag viktigare än någonsin – att säkerställa att alla barn, oavsett bakgrund, får rätt förutsättningar att lyckas både i skolan och senare i livet. Här spelar lösningar som förenklar tillgången till rätt verktyg och resurser en viktig roll och det är också en av de främsta anledningarna till att jag valt att engagera mig i Skolons styrelse. För i slutändan handlar det om något väldigt enkelt: varenda unge ska med – det gynnar oss alla i samhället!

Med Matilda Westerman består Skolons styrelse idag av sex ledamöter: styrelseordförande Peter Mattisson och ledamöterna Per-Anders Johansson, Ulf Annvik, Maria Ericsson och Anders Jemail.

Vill du veta mer?

Prenumerera